Neden Likya Sohbetleri Yapıyorum?

Merhaba. Hoşgeldiniz. Benim adım Elif. Kaş’ta yaşıyorum. Farklı konularda konuşmayı çok sevdiğim bir köşem var. Bu köşenin adı Likya Sohbetleri. İsminin Likya Sohbetleri olmasında Antik Likya bölgesi olan Kaş’tan bu sohbetleri gerçekleştiriyor olmamın etkisi var tabi ki. Ama esas neden Likya’nın “Işık Ülkesi” anlamına gelmesi. Bugün ülke dediğimiz şey sadece toprak parçasını bölmüyor, insanlar arasında garip sınıflandırmalara sebebiyet veriyor. İnsan olmanın çok daha öncesinde tutuyoruz hangi ülkeden olduğumuzu. Öyle ki aynı ülkenin içinde bile farklılıklarımızın zenginliğine odaklanacağımıza, farklı kültürlerimiz yüzünden ayrışmış ve birbirimizi dışlamış, ötekileştirmiş durumdayız.

Bu anlamda Likya, yeryüzünün şu anki mevcut kurallarının geçerli olmadığı bir ülke adı benim için. Sonuçta sohbetlerimiz de gerçekte var olmayan sanal bir ortam üzerinde gerçekleşiyor olacak. Elbette zaman zaman mümkün olduğunda yeryüzü toprağında yüzyüze yapacağımız sohbetler de olacaktır. Artık o kısmı tamamen kaderin cilvesine kalmış. Detaya girmek gerekirse ünlü ve başarılı kelimelerinin şu anki yeryüzü tanımları da benim için bir kıstas değil. Hareket halinde olup yaptığı işe sevgiyle bağlanmış, başkalarına ilham olacak herkes Likya Ülkesi alanımın içinde yer alıyor. Üretim halinde olması ve ışığa hizmet etmesi benim için yeterli yani.

Dolayısıyla Likya Sohbetleri ile din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin; “canlı” olanı merkezine alan sohbetler gerçekleştiriyorum.

Günümüzün yoğun temposunda zaman ayırıp burada olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Işık dolu sohbetlerde buluşmak dileğiyle…

Sevgiler

Didem Elif